Piotr Kałuża – dziennikarz i autor książek o podziemiach, zamkach i pałacach oraz przewodników historycznych po zabytkach polski i Europy. Prezes zarządu Fundacji „Projekt Historia”. Współpracuje m.in. z wydawcą „National Geographic”, dla którego opracowywał teksty do albumów „Kontynenty w obiektywie National Geographic” i „Polska w obiektywie National Geographic”. Dla Mennicy Państwowej przygotował książkę „Zamki i pałace Polski”. Współautor scenariusza cyklu programów krajoznawczo – historycznych „Skarby nieodkryte” emitowanego w TV Polonia. Publikował m.in. w magazynach „Focus”, „Focus Historia”, „Witaj w Podróży”, „Poznaj Świat” oraz „National Geographic” i „National Geographic Traveler”. Organizator Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, największej imprezy propagującej wiedzę historyczną, jaka odbywa się na Dolnym Śląsku oraz konferencji i widowisk historycznych.

Autor dokumentacji historycznej dla programów History Channel emitowanych w USA. Współautor i współwydawca komiksu historycznego pt. „Rokitna 1915. Za Polskę”, który wydany został dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Komiks bierze udział w Programie Wieloletnim „Niepodległa” oraz opatrzony jest znakiem Prezydenta RP „Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018”. Współautor i współwydawca komiksów historycznych „Somosierra 1808” oraz „Bitwa Warszawska 1920”. Współautor książki wydanej przez National Geographic pt. „Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice.”, za którą w 2018 otrzymał Nagrodę Magellana „Magazynu Literackiego Książki”.

Wydawca książki „Operacja Market Garden oczami żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego”, opartej na wspomnieniach uczestnika Bitwy pod Arnhem monografii, która trafiła do sprzedaży w 2022 roku.