Kościół św. Mikołaja w Brzegu
Kościół parafialny św. Mikołaja jest monumentalną budowlą, która została wzniesiona w latach 1370 a 1417, w miejscu znacznie wcześniejszej świątyni. To jedna z największych, gotyckich świątyń na Śląsku. Od 1524 roku służyła luteranom. W XIX wieku jej wieże zostały podwyższone w odpowiedzi na… nadbudowanie wież w katolickim kościele św. Krzyża. W 1945 roku kościół spłonął, zaś w latach 60. XX wieku został odbudowany.
Przypadkowe odkrycie
Właśnie wtedy, w czasie prac restauracyjnych, w zakrystii zostały odkryte gotyckie polichromie, które prawdopodobnie powstały pomiędzy 1418 a 1428 rokiem, czyli tuż po ukończeniu budowy. Autorstwo polichromii jest przypisywane Mistrzowi Brzeskich Pokłonów Trzech Króli. Mają one formę malowanego ołtarza, którego część została zdjęta i przeniesiona na płótno do brzeskiego muzeum. Na przeniesionym fragmencie znajduje się Msza św. Grzegorza, „apostoła ludów barbarzyńskich” i papieża.
W VI wieku św. Grzegorz zreformował liturgię i śpiew kościelny. To od jego pontyfikatu pochodzi zwyczaj odprawiania 30 mszy świętych za zmarłych, zwanych gregoriańskimi. W centrum malowidła znajdowała nie zachowana do dzisiaj twarz Chrystusa na chuście św. Weroniki. Po prawej św. Erazm i Norbert, poniżej św. Marcin i św. Katarzyna. Po lewej stronie artysta przedstawił Ukrzyżowanie Chrystusa i Męczeństwo Dziesięciu Tysięcy.