Kościół św. Piotra i Pawła w Lubiechowej
Kościół św. Piotra i Pawła w Lubiechowej powstał w drugiej połowie XIII wieku, jako budowla w stylu romańskim. Na ślady polichromii natrafiono w 1968 roku, a rok później rozpoczęto prace konserwatorskie. Prowadzone były najpierw w prezbiterium, do 1979 roku, a następnie od roku 1984 w nawie głównej. Pracami konserwatorskimi kierowała profesor Maria Roznarska z Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czasie prac odsłonięte i zakonserwowane zostały unikatowe freski, na których przedstawione zostały liczne sceny biblijne. Choć powstanie większości z nich datowane jest na XV wiek, dwie sceny przedstawiające Pokłon Trzech Króli oraz Walkę Świętego Jerzego ze smokiem, które znajdują się północnej ścianie świątyni namalowane zostały w XIV wieku.
Święty Jerzy toczący walkę ze smokiem to jeden z głównych motywów w malarstwie sakralnym w średniowiecznej Europie, cieszący się niebywałą popularnością w śląskiej sztuce gotyckiej. Walka świętego Jerzego i jego zwycięstwo nad smokiem symbolizują triumf dobra nad złem.
Fragment fresku ukazujący Pokłon Trzech Króli przybyłych do Betlejem, by złożyć Jezusowi hołd i dary, motyw pojawiający się w średniowieczu wyjątkowo często.